Tokaj, który ma wszystko

dnia

Kardos – Betsek Furmint 2012

Kardos to, całkiem zasłużenie, chyba jeden z chętniej degustowanych i opisywanych winiarzy „nowej fali” z Tokaju. Oprócz win dostojnych, mocarnych i typowych dla regionu, nie boi się eksperymentów czy nawet bardziej masowego flirtu z Lidlem czy Biedronką. Dzisiaj pozostajemy jednak po prawowitej stronie wzgórza, zaglądając na położoną w tokajskim Mad, nieco wulkaniczną i mineralną, obsadzoną ok. 50-letnimi krzewami parcelę Betsek. To z niej i tylko z niej zbierany jest ten właśnie Furmint. Zatem było Supreme, pora na Betsek.

Wino bez wątpienia ma swoją wagę, dostojność i tę charakterystyczną gęstość i zawiesistość. Kawał mocarnego, a przy tym fantastycznego wina, które ma do zaoferowania przebogatą paletę smaków, jest bardzo eleganckie i całkiem znuiansowane. Czysta przyjemność, którą oceniamy na 93 (M) i 94/100 (E).

Barwa jest żywa, ciepła, złocista, pełna. Klarowna, a przy tym gęsta, intensywna i miodowa. Od razu wiadomo, że będzie się tutaj dziać sporo.

Również w nosie wino nie odpuszcza. Intensywny, bardzo tokajski, niemożliwy do pomylenia z czymkolwiek innym aromat. Podbita gęstą słodyczą i miodowymi akcentami szlachetna pleśń. Pełny, trochę mineralny, z odpowiednim ciężarem gatunkowym, a jednocześnie bardzo dostojny.

Co tu dużo mówić. Wino ma sporo ciała, ale też to bogactwo smaków nie ujmuje jego elegancji. Wytrawny, bardzo mineralny, acz okraszony delikatną goryczką smak. Trochę skórzany, może też woskowy. Są też suszone owoce. Wino bardzo skoncentrowane, dostojne, harmonijne, sprawiające wrażenie całkiem wiekowego, bardzo długo utrzymuje się w ustach. A jednocześnie ma wszystko to, czego po Tokaju byśmy się spodziewali i przede wszystkim jest po prostu pyszne.

Metryczka

Kraj: Węgry

Winnica: Kardos

Szczep: Furmint

Rok: 2012

Zawartość alkoholu: 14,5%

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s