Późne lato w kieliszku

dnia

Vinárstvo u Koňa – Slamák 2015

Zaglądając w lekko już przykurzone rejony regału z winami, poszukiwaliśmy czegoś, co odpowiednio wpisze się w lutową aurę, a jednocześnie przywoła wspomnienia ciepłego, późnego i leniwego lata. Takiego, które można pokazać w jednym z tych włoskich filmów. W sukurs przyszedł jak zwykle niezawodny Marian Takač i jego Slamák (czyli propozycja z winogron przesuszonych na słomie). Przyszedł z winem niespiesznym, przyjemnie i nienadmiernie słodkim, popołudniowym, pełnym dojrzałych owoców. Pysznym, które oceniliśmy na 92 (E) i 93/100 (M).

Wino ma ciepłą, złocistą, miodową barwę, a przy tym jest klarowne i, jak na tego typu słodkości przystało, całkiem gęste. Aromat zapowiada cięższe wino. Jest intensywny i „zawiesisty” niczym sos charakterystyczny dla kuchni tych ziem. Słodki, trącący szarlotką, może także syropem gruszkowym. Aksamitny, błogi… Jednak w odpowiednim momencie słodycz przełamuje się z delikatną, trawiasto-ziołową goryczką.

Smak jak najbardziej koresponduje z aromatem, chociaż nie przytłacza i zachowuje świetne proporcje. Wino jest aksamitne, pełne, dojrzałe i pyszne. Oczywiście przeważa (ale nie narzuca się) słodycz, wracają skojarzenia z gęstym syropem. Również w ustach dochodzi do tego delikatnego, ziołowego czy może trawiastego przełamania. W kubkach smakowych długo jeszcze pobrzmiewa to „tokajskie coś”.

Metryczka:

Kraj: Słowacja (Tokaj)

Winnica: Vinárstvo u Koňa

Szczep: Muškát žltý

Rok: 2015

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s