Divide…

dnia

Dva Duby – Divide 2017

Divide i Impera – dwa kupaże, biały i czerwony, z winnicy Dva Duby. W odróżnieniu od pozostałej części Moraw, w okolicach Dolnych Kounic białe odmiany nie są najpopularniejsze, stąd do Divide konieczne jest często dokupienie gron od innych winiarzy. Tak się złożyło, że dwóch spośród nich jest śmiertelnie skłóconych. Stąd pojawił się w Dwóch Dębach pomysł, by grona kupić od obydwu, by zmieszać i pogodzić je w jednym winie. Które z tego właśnie powodu nosi nazwę Divide.

Z tych emocji i podziałów wyszło naprawdę pyszne wino. Zaskakująco złożone, bogate, mające sporo do zaoferowania, a przy tym raczej niekontrowersyjne, doskonale pijalne. Ach, gdyby taki zawsze był poziom win „bardziej podstawowych”… Śladem po mile spędzonym czasie z tym winem niech będą oceny 92 (E) i 93/100 (M).

Już barwa mówi nam, że wydarzy się tutaj całkiem sporo. Ciepła, intensywnie żółta, dość klarowna i bardzo żywa. Temperamentna. Aromat jest pełny, istotnie owocowy (trochę pigwa, trochę dojrzałe, słodsze cytrusy, może też śliwka czy inne owoce z woskowaną skórką). Ma przy tym ciekawe, podpalane, karmelowe akcenty. Do tego wywołuje wrażenie wydłużonej maceracji (jak było – nie dopytaliśmy; albo dopytaliśmy – lecz nie zapamiętaliśmy).

Wino ma naprawdę zdecydowany smak, jest dobrze zbudowane, konkretne i stanowcze. Jest tu i pełnia owoców, i wyraźna, dobra, wysoka kwasowość, i trochę mineralnej goryczki. Wino jest przy tym doskonale pijalne i bezpośrednie, bez jakiegoś silenia się na wielkie smakowe meandrowanie czy zniuansowanie. Sprawia pozytywnie prostolinijne i witalne wrażenie. No po prostu świetne.

Metryczka

Kraj: Czechy (Morawy)

Winnica: Dva Duby

Rok: 2017

Zawartość alkoholu: 13%

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s