Kövid-1925

Oszkar Maurer – Kövidinka 2018

Trzeba przyznać, że w „zaistniałej sytuacji” pandemicznej nazwa tego szczepu zdaje się trafiać w dziesiątkę. My przynajmniej nie mieliśmy wcześniej pojęcia o istnieniu Dinki / Kövidinki, tak samo jak nieznane nam było winiarsko pogranicze węgiersko-serbskie (cóż to za pogranicze, wszak to Szabadka i Vajdaság, powiedzieliby niektórzy). Nie wiedzieliśmy też nic o rodzinie Maurerów, która od czterech pokoleń zajmuje się tam winami, teraz dysponując już imponująco starymi winoroślami (Kövidinka pochodzi z 1925 r.), z których pochodzą wina naprawdę ciekawe, niefiltrowane, z niską zawartością siarki i w ogóle krążące wokół naturalnych klimatów. Wina Oszkara Maurera można dostać w Polsce (my kupiliśmy w niezastąpionym, poznańskim Winelove) na tę wiosnę zaplanowanych było kilka degustacji, dosłownie przed chwilą pisała też o nich Winicjatywa.

Wino zostało poddane krótkiej maceracji, dzięki której zyskuje przyjemną, bladopomarańczową barwę. Trochę miodową, trochę pigwową, Niefiltrowane, co nam akurat bardzo odpowiada. Aromat jest lekki, choć wyraźny. Oczywiście wynikającego z maceracji, kojarzącego się też z woskiem, zapachu skórek nie da się z niczym pomylić. Ale oprócz tego jest tu pigwa i trochę jabłka. Czasami, choć to może już niepotrzebna szarża naszych nozdrzy, czujemy tutaj nuty ziołowe, a może nawet delikatnie kiszone. W ustach wino jest lekkie, przyjemne, ale na pewno nie trywialne. W ustach dominują skórki i taniny, ale pozostają nienachalne i pozwalają zaznaczyć się nutom owocowym (jabłka, może dzikie i nie-słodkie śliwki) oraz – w mniejszym stopniu – kwasowym. Wino jest rześkie i soczyste. Szkoda jedynie, że smak ginie dość szybko.

Może to wrażenie wynikające z chwili, ale to wino zdaje się być idealne na wiosnę. Lekkie, subtelne, ale przy tym z charakterem, całkiem bogate i złożone. A przede wszystkim smaczne. Według nas mocne 88 (M) i 89/100 (E).

Metryczka

Kraj: Serbia

Winnica: Oszkar Maurer

Szczep: Kövidinka

Rok: 2018

Zawartość alkoholu: 10,5%

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s